Jméno software Pandoc
Autor John MacFarlane
Licence Freeware
Podporované operační systémy
Cena za jednu kopii $0
Jazykové mutace
Možnosti instalátoru podporuje instalaci i odinstalaci
Kategorie Business Ostatní


Podobné programy

Následující software může mít stejnou funkcionalitu jako Pandoc 2.2.1
Pandoc 1.9.2 Freeware 2012-04-15 $0
Kakuro Epic (Mac) 3.58 Shareware 2010-07-13 $19.95
Perfect Blog Icons 2010.1 Demoverze 2010-07-01 $49.95

Download Pandoc 2.2.1

Na našich fórech jsme zaznamenali velký zájem o různé cracky, serialy, cdkeys, sériové klíče, seriál keys, torrenty, odkazy na rapishare, megaupload a mnoho dalších.
Tímto chceme upozornit, že jakékoliv nelegální jednání v jakékoliv formě odsuzujeme. Pandoc je software chráněný autorským zákonem a je nelegální jej dále šířit další cestou, jako jsou např. P2P sítě (torrent, eMule, eDonkey…), download servery (rapidshare, megaupload…) nebo i sdíleným s dalšími osobami.
Trial verze jsou omezeny datem a používání trial verze mimo dané časové období není legální. Obcházení tohoto limitu posunem času nebo crackováním není legální.
Sdílení zabíjí software, jelikož jsou programátoři ochuzeni o příjmy z prodeje. Líbí se vám software Pandoc? Podpořte autory nákupem jejich software. Používání cracků není správným řešením.

Pandoc 2.2.1 description

Pandoc is a Haskell library for converting from one markup format to another, and a command-line tool that uses this library. It can read markdown and (subsets of) reStructuredText, HTML, and LaTeX, and it can write markdown, reStructuredText, HTML, LaTeX, ConTeXt, PDF, RTF, DocBook XML, OpenDocument XML, ODT, GNU Texinfo, MediaWiki markup, groff man pages, and S5 HTML slide shows. Pandoc features * Modular design, using separate writers and readers for each supported format. * A real markdown parser, not based on regex substitutions. More accurate and much faster than Markdown.pl. * Also parses (subsets of) reStructuredText, LaTeX, and HTML. * Multiple output formats: HTML, Docbook XML, LaTeX, ConTeXt, reStructuredText, Markdown, RTF, groff man pages, OpenDocument XML, ODT (Open Office document), MediaWiki, GNU Texinfo, S5 slide shows. * Unicode support. * Optional “smart” quotes, dashes, and ellipses. * Automatically generated tables of contents. * Support for displaying math in HTML. * Extensions to markdown syntax: o Document metadata (title, author, date). o Footnotes, tables, and definition lists. o Superscripts, subscripts, and strikeout. o Inline LaTeX math and LaTeX commands. o Markdown inside HTML blocks. o Enhanced ordered lists: start number and numbering style are significant. o Delimited (unindented) code blocks with syntax highlighting. o Compatibility mode to turn off syntax entensions and emulate Markdown.pl. * Convenient wrapper scripts: o markdown2pdf converts directly from markdown to PDF, using pdflatex. o html2markdown makes it easy to produce a markdown version of any web page. o hsmarkdown is a drop-in replacement for Markdown.pl. * Multi-platform: runs on Windows, MacOS X, Linux, Unix. * Free software, released under the GPL. To see what pandoc can do, see the demonstration page, or try pandoc on the web.